Keskiviikkopikapelien tulokset 21.08.2019

Kirjoittanut Tero Salopää 22. elokuuta 2019

A-ryhmä 6 pelaajaa (pelattiin vaihtovärein) pisteet
1) Lindén Lari 8
Salopää Tero 8
3) Lehtosaari Kalevi 5
B-ryhmä 13 pelaajaa pisteet
1) Guien Philippe 10
2) Tuominen Kari 9
3) Louhi Tapio 8
Melasniemi Mika 8
5) Haukka Jaakko 7,5
6) Almi Olavi 7

Lue täydelliset tulokset »

Keskiviikkopikapelien tulokset 14.08.2019

Kirjoittanut Tero Salopää 15. elokuuta 2019

A-ryhmä 6 pelaajaa (pelattiin vaihtovärein) pisteet
1) Sipilä Vilka 10
2) Junnila Ville 5,5
3) Lindén Lari 4,5
Puhtila Marko 4,5
B-ryhmä 11 pelaajaa pisteet
1) Lehtosaari Kalevi 9
Salvi Tuomas 9
3) Tuominen Kari 7
4) Ikonen Jouko 6,5
Stockfelt Jesse 6,5
6) Kaulio Arvi 5
Louhi Tapio 5

Lue täydelliset tulokset »

Pikashakin kausikilpailun 1/2019 palkitut

Kirjoittanut Tero Salopää 13. elokuuta 2019

Vuoden ensimmäiseltä puoliskolta (1.1.-30.6.2019) saavutetut kausikilpailupalkinnot jakaantuvat seuraavasti:

Kategoria 1:
Eniten pisteitä keränneet 1.1.-30.6.2019 välisenä ajanjaksona sijoittumisesta minkä tahansa ryhmän kolmen parhaan joukkoon (voitosta 3 pistettä, toisesta sijasta 2 pistettä ja kolmannesta sijasta 1 piste):

1. Lindén Lari 70 pistettä
2. Salopää Tero 29 pistettä
3. Stockfelt Jesse 20 pistettä

Kategoria 2:
Eniten vahvuuslukuaan nostaneet 1.1.-30.6.2019 välisenä ajanjaksona ryhmittäin:

A-ryhmä (2200 tai yli):
1. Lindén Lari +47 pistettä
2. Salopää Tero +8 pistettä
3. Puhtila Marko +5 pistettä

B-ryhmä (1850-2199):
1. Skåtar Kalle +113 pistettä
2. Karlsson Reijo +107 pistettä
3. Levo Niko +64 pistettä

C-ryhmä (1849 tai alle):
1. Asikainen Eeli +295 pistettä
2. Esberg Kristian +277 pistettä
3. Turklin Erkki +225 pistettä

Palkintojen jako suoritetaan 25.9.2019 klo 18:55 Samppalinnan koulussa (Itäinen Pitkäkatu 45, Turku).

KAUSIKILPAILUN SÄÄNNÖT

Keskiviikkopikapelien tulokset 07.08.2019

Kirjoittanut Tero Salopää 7. elokuuta 2019

A-ryhmä 6 pelaajaa (pelattiin vaihtovärein) pisteet
1) Koskinen Antti 8
2) Mäkinen Janne 6,5
3) Suominen Antti 5,5
B-ryhmä 10 pelaajaa pisteet
1) Pelander Pauliina 8
2) Stockfelt Jesse 7
3) Tuominen Kari 6
4) Almi Olavi 5,5
Hannukainen Teuvo 5,5
6) Koota Kati 3,5

Lue täydelliset tulokset »

Keskiviikkopikapelien tulokset 31.07.2019

Kirjoittanut Tero Salopää 6. elokuuta 2019

A-ryhmä 16 pelaajaa pisteet
1) Sipilä Vilka 15
2) Kuznetsov Felix 13
3) Lindén Lari 11
4) Pihlajasalo Hannu 9,5
5) Keto-Tokoi Markko 8
Koskinen Antti 8
Niemi Kalle 8
B-ryhmä 15 pelaajaa pisteet
1) Harju Tommi 12
2) Lehtinen Joona 11,5
Tuominen Kari 11,5
4) Kajanoja Kari 11
5) Mäkinen Matias 10,5
6) Heikkilä Juhani 9
Louhi Tapio 9

Lue täydelliset tulokset »

Joukkuepikashakin SM 2019 Sastamalassa

Kirjoittanut Tero Salopää 4. elokuuta 2019

Joukkuepikashakin SM-kilpailut eli “joukkueblixtit” pelattiin Sastamalassa 3.-4.8.2019. Kaikkiaan kilpailuun osallistui 135 joukkuetta, joista karsintojen kautta 24 parhaan joukkueen finaaliin eli M-ryhmään pääsivät TuTS:n ykkösjoukkue (Riho Liiva, Vilka Sipilä, Jorma Paavilainen, Teemu Topi-Hulmi), joka jäi mitalien ulkopuolelle ollen neljäs ja TuTS:n kakkosjoukkue (Hannu Pihlajasalo, Lari Lindén, Antti Koskinen, Tero Salopää), joka oli lopputuloksissa sijalla 15. Jälleen kerran TuTS:illa oli kilpailussa eniten joukkueita, tällä kertaa yhteensä seitsemän. Alla olevasta linkistä pääsee katsomaan tulospalvelua:

TULOSPALVELU

Syksyn nuorisotoiminta Samppalinnan koulussa

Julkaistu 31. heinäkuuta 2019

TuTS:n lasten ja nuorten shakkikerho ja valmennusryhmä alkavat keskiviikkona 28. elokuuta Samppalinnan koululla.

Lasten ja nuorten shakkikerhoa on aina keskiviikkoisin klo 17-18 joulukuun 18. päivään asti. Osallistumismaksu syyskaudeksi on 45 EUR/osallistuja.

Lasten ja nuorten valmennusryhmä on aina keskiviikkoisin klo 18-19 joulukuun 18. päivään asti. Valmennusryhmä on tarkoitettu jo shakin perusteet hallitseville lapsille ja nuorille, jotka haluavat kehittyä pelaajana ja harjoitella tavoitteellisesti kilpailuja varten. Osallistumismaksu valmennusryhmään syyskaudeksi on 45 EUR/osallistuja.

Ilmoittautumiset lasten ja nuorten shakkikerhoon ja valmennusryhmään suoraan niiden vetäjälle, shakkiopettaja Kalle Niemelle:
Sähköposti: kalnie86@gmail.com
Puhelinnumero: 050 3218 617

Keskiviikkopikapelien tulokset 24.07.2019

Kirjoittanut Tero Salopää 24. heinäkuuta 2019

A-ryhmä 11 pelaajaa pisteet
1) Lindén Lari 9,5
2) Niemi Kalle 8
3) Koskinen Antti 7
4) Huvinen Petri 6,5
Junnila Ville 6,5
6) Haukka Jaakko 5
B-ryhmä 11 pelaajaa pisteet
1) Ikonen Jouko 8,5
2) Tuominen Kari 8
3) Kaulio Arvi 5,5
Louhi Tapio 5,5
5) Hannukainen Teuvo 5
Melasniemi Mika 5

Lue täydelliset tulokset »